ขอต้อนรับ ผู้มาเยือน กรุณา ล็อกอิน หรือ สมัครสมาชิก

ล็อกอินด้วยชื่อผู้ใช้ รหัสผ่่าน และระยะเวลาใช้งาน

Advanced search

41238 Posts in 6174 Topics- by 8089 Members - Latest Member: ณภัทร ด่านชนะ
Pages: 1   Go Down
Print
Author Topic: GR0177.051 [tagged]  (Read 4811 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
conantee
SuperHelper

เราเป็นอย่างไร สังคมเป็นอย่างนั้น

« on: May 02, 2011, 09:06:41 AM »

51. แสงไม่โพลาไรซ์ความเข้ม I_0 ตกกระทบบนชุดโพลาไรเซอร์สามแผ่น แกนของโพลาไรเซอร์แผ่นที่สองทำมุม 45^o กับแกนของแผ่นแรก ในขณะที่แกนของแผ่นที่สามวางตัวทำมุม 90^o กับแกนของแผ่นแรก ถามว่าความเข้มแสงที่ผ่านออกมาจากโพลาไรเซอร์แผ่นสุดท้ายมีค่าเท่าใด?
(A) 0
(B) I_0/8
(C) I_0/4
(D) I_0/2
(E) I_0/\sqrt{2}

[tag: ทัศนศาสตร์, โพลาไรเซชัน, ระดับมัธยม, ปรนัย, คำนวณตัวเลข]
It is GOL
neutrino
*

« Reply #1 on: May 02, 2011, 10:44:48 AM »

ดูเฉพาะแผ่นแรกกับแผ่นที่ 3 มันก็ได้ความเข้มออกมาเป็น 0 แล้วใช่ปะครับ  Azn (เอ๊ะหรือไม่ใช่  uglystupid2)
« Last Edit: May 02, 2011, 10:50:51 AM by It is GOL » Logged

It is GOL coming !!! ผมจะเอาชนะความไม่รู้ให้ได้!!
conantee
SuperHelper

เราเป็นอย่างไร สังคมเป็นอย่างนั้น

« Reply #2 on: May 03, 2011, 12:58:15 PM »

คิดดี ๆ ก่อนครับ อย่าเพิ่งรีบร้อน  coolsmiley
It is GOL
neutrino
*

« Reply #3 on: May 03, 2011, 05:46:43 PM »

เจอแล้วครับ ผมรีบร้อนไปหน่อย แหะๆ  buck2 buck2 buck2 ตอบ \dfrac{I_0}{4} ครับ  Smiley

It is GOL coming !!! ผมจะเอาชนะความไม่รู้ให้ได้!!
conantee
SuperHelper

« Reply #4 on: May 03, 2011, 11:02:28 PM »

ให้คิดดี ๆ อีกหนึ่งรอบครับ Wink
It is GOL
neutrino
*

« Reply #5 on: May 04, 2011, 12:55:25 PM »

อ้อ ครับๆ ได้หน้าลืมหลัง ผมนี่มั่วจริงๆ เลย ได้แผ่น 2 กะ 3 แล้วลืมคิดแผ่นแรก  buck2 ขอบคุณมากครับ ตอบ \dfrac{I_0}{8} ครับ (หวังว่าคงไม่สะเพร่าอีกนะ  bang head bang head bang head)

conantee
SuperHelper

« Reply #6 on: May 05, 2011, 11:11:04 PM »

Let me explain your reasoning in detail:
Note that polarizer allows only the amplitude component that is parallel to its axis.
1) before passing through the first polarizer : unpolarized light
2) between 1st and 2nd polarizers: polarized light, say, oriented in vertical direction
3) between 2nd and 3rd polarizers: polarized light, now oriented in 45^o to the vertical direction
4) after passing through the third polarizer: polarized light, now oriented in horizontal direction.

So, you can see that (A) is the wrong answer.
Next, by intuition, the intensity relates to amplitude squared, and polarizer deals with amplitude. So, (E) is unlikely to be the answer.
Now, 2)->3) and 3)->4) is basically same idea. Breaking the component of amplitude into two components (vector-like), we see that only one of them with magnitude 1/\sqrt{2}E_0  where E_0 is the original magnitude. Therefore, the intensity of light reduced by factor of (\frac{1}{\sqrt{2}})^2 = \frac{1}{2}.
Hence, from 2)->4), the intensity reduced by factor of 4.
Now, from 1) to 2), we know that some of light is blocked. The intensity must be reduced. So, the answer is (B).

If you want to know why the intensity is reduced by half during 1)->2), check out by yourself! One can view unpolarized light as superposition of polarized light with random orientation with respect to the axis of the first polarizer. Then, average amount of light that passes through the polarizer.

You can see that you don't need to prove this average in the exam. Just use your intuition that the intensity got reduced.

The correct answer is (B). 45 of 100 people answered correctly.
It is GOL
neutrino
*

« Reply #7 on: May 06, 2011, 09:32:56 AM »

ขอบคุณมากครับที่เตือนผมตั้งหลายที ผมสะเพร่ามากครับ  Cry (โรคเก่าผมมันชอบกำเริบตอนทำอะไรแบบเนี้ยแหละ  2funny)

conantee
SuperHelper

« Reply #8 on: May 06, 2011, 11:14:51 AM »

ด้วยความยินดีครับ
Pages: 1   Go Up
Print
Jump to: